Ztracené okruhy – Jižní Smyčka

Severní smyčku Nürburgringu zná nejspíš každý petrolhead. Málokdo už ale ví, že Severní smyčka měla také kratší „sestřičku“, která se nazývala Jižní smyčka – Südschleife. Podle tehdejších jezdců to byla jedna z nejlepších tratí té doby. Měla ale tu smůlu, že byla připojená k ještě lepšímu okruhu. Südschleife měla na délku 7747 metrů, 27 zatáček a klesala od Jižní části Nordschleife k malé vesničce Müllenbach, kde se stáčela zpět do kopce k Nordschleife, se kterou sdílela stejnou část trati s boxy a cílovou rovinkou. Trať byla stejně úžasná a nebezpečná jako Nordschleife, také z ní měli tehdejší jezdci veliký respekt – 8 metrů široký asfalt z větší části obklopený lesy, nepřehledné zatáčky, 11 % klesání a místy až 16 % stoupání. Výškový rozdíl nejvýše položeného startu a nejnižšího bodu trati – zatáčky Müllenbach byl 153 metrů. Nehody na trati nebyly ničím výjimečným. Jezdci často startovali na suchém asfaltu, na trati mezi lesním porostem ale zůstávalo díky stínu stále ještě vlhko. Výlety mimo trať byly tedy poměrně častým jevem. Od svého otevření do roku 1971 si Jižní smyčka vzala 19 životů jezdců při závodech a turistických jízdách.

Jižní Smyčka - mapa

Jižní smyčka byla slavnostně otevřena v roce 1927 společně se Severní smyčkou. Obě trati se daly spojit dohromady, takže tvořily jeden 28,265 kilometrů dlouhý okruh známý pod názvem Gesamtstrecke. Na Gesamstrecke se jely první závody Grand Prix na Nürburgringu v letech 1927 – 1931. První samostatný závod na Jižní Smyčce – Westdeutsche Gebirgsprüfungsfahrt – se jel v květnu 1928. Díky zkratce (Stichstrasse), která byla postavena o pár let později, se dala používat Jižní smyčka také pro samostatné akce, nezávisle na provozu na Nordschleife. Tato samostatná trať byla na délku o 2 km kratší, ale bohužel jí chyběla část s boxy, takže se tato konfigurace používala hlavně pro různé klubové akce.

Jižní Smyčka - mapa

Po Evropské Motocyklové Grand Prix v roce 1931 se na Jižní smyčce po celých 16 let nekonaly žádné větší závody. Na konci světové války ji navíc poničily tanky spojenců, kteří si zde udělali vojenskou základnu. Německo zdecimované válkou na opravu nemělo a ani vítězné národy nechtěly nechat Němce krátce po válce závodit. Vypadalo to, že na trať už závodní vozy nikdy nevyjedou. Nakonec ale, v roce 1947, po přispění Francie, byla trať opravena a znovu otevřena závodem Eifel-Pokal-Rennen.

Jižní Smyčka - mapa

1 kolo na videu z roku 1973

Svou původní slávu se už bohužel Jižní smyčce získat zpět nepodařilo. Náročnější a zajímavější Nordschleife ji časem úplně zastínila a Südschleife se pak používala převážně pro menší závodní události, nebo testování. Poslední významný závod na Südschleife byl závod F3 17. října 1971. Pár let byla ještě používána pro turistické jízdy a vesměs nevýznamné závodní akce. Po havárii Niki Laudy na Severní smyčce v roce 1976 , která vyvolala diskuze o bezpečnosti trati, bylo rozhodnuto o výstavbě nového okruhu pro Grand Prix. To znamenalo úplný konec Jižní smyčky. Nový okruh se totiž začal stavět v její severní části.

Jižní Smyčka - mapa

Traťový rekord Jižní smyčky drží jezdec Helmut Kelleners s časem 2:38,6 a průměrnou rychlostí 175,85 km/h, kterou dosáhl s vozem March 707 v roce 1970. Na Gesamstrecke není oficiální rekord známý, ale v původní (nejstarší) konfiguraci drží rekord kola 15:06,0 Louis Chiron s vozem Bugatti (1929).

Dnes větší část trati stále ještě existuje a dokonce se po ní můžete i projet, či projít. Z východní části, po úpravě několika zatáček, se stala obyčejná silnice K27 vedoucí od nového okruhu do malé vesničky Müllenbach. Východní část trati, vedoucí podél silnice L93, je opuštěná a neudržovaná, jen občas se používá pro parkování aut, při konání akcí na novém okruhu a dá se na ní (minimálně pěšky) dostat.

Jižní Smyčka - mapa

Video – projížďka po zbývající části Jižní smyčky

O Velikonocích 2013 jsem se po zbytku Jižní smyčky projel. Bohužel bylo zrovna čerstvě nasněženo, takže na té druhé (původní, vedoucí podél silnice L93) části asfaltu zrovna moc neuvidíte.

Fotky původní části (Velikonoce 2013)

Nürburgring - Jižní Smyčka
Nürburgring - Jižní Smyčka
Nürburgring - Jižní Smyčka
Nürburgring - Jižní Smyčka
Nürburgring - Jižní Smyčka
Nürburgring - Jižní Smyčka
Nürburgring - Jižní Smyčka
Nürburgring - Jižní Smyčka
Nürburgring - Jižní SmyčkaKomentáře k článku